piątek, 26 czerwca 2015

33. Na balkonie.

Wiem, że bez przerwy mówię o połączeniach tworzących całość. Ogród może być ładny, ale co z tego, kiedy np. w oknach nie ma ani jednego kwiatka, a balkon czy taras jest pusty i zimny. Chociaż wydaje mi się, że jeśli ktoś dba o ogród i kocha rośliny to ma je wszędzie :p


W roślinach balkonowych króluje petunia ogrodowa. Wiadomo, istnieje wiele krzyżówek, m.in wiszące, które potocznie nazywane są także surfiniami. Petunie charakteryzują się nieskąpym kwitnieniem, dlatego tak często ozdabiają tarasy czy balkony. My zakochałyśmy się w czarnej petunii. Jest niezwykle zjawiskowa, i również do wszystkiego pasuje. Klasa sama w sobie!
Jest to roślina jednoroczna. Zazwyczaj kupujemy ją wiosną z rozwiniętymi już kwiatami, ponieważ amatorska rozsada jest trudna. Osiąga wysokość (długość) od 20 cm do nawet 100 cm. Kształt kwiatów przypomina dzwon. Odmiany są i jednobarwne i dwubarwne. Jajowate liście pokryte są milusim meszkiem. 

Nie trzeba spieszyć się z wiosenna wystawą, ponieważ są bardzo delikatne na przymrozki. Najlepiej jest to zrobić około połowy maja. Natomiast petunia jest nawet wytrzymała na krótkotrwałe okresy suszy, ale nie zalecam tego testować, i w upalne dni podlewać obficie, nawet dwukrotnie w ciągu dnia. Powinno się także regularnie zasilać petunie nawozem dla roślin kwitnących lub specjalnym dla petunii. Kwitnie od maja, aż do pierwszych przymrozków. Aby przedłużyć kwitnienie trzeba usuwać przekwitnięte kwiatostany. Ach, no i oczywiście preferowane jest stanowisko słoneczne i w miarę osłonięte od deszczu, który może niszczyć kwiaty.

Do trzech rodzajów petunii dobrałyśmy werbenę o drobnych, kontrastujących kwiatach. Jej zaletą są duże grona o intensywnych barwach (białej, żółtej, różowej, czerwonej, niebieskiej czy fioletowej). Najlepszym miejscem są większe pojemniki lub donice, a tak poza tym nie jest szczególnie wymagająca. Nasiona wysiewa się w lutym lub marcu do inspektu, natomiast sadzonki wysadza się w maju. 
Jako dziecku seriali, z werbeną kojarzą mi się wampiry :D Ale werbenę wykorzystuje się nie tylko w odstraszaniu wampirów, ale również w ziołolecznictwie :)Dodatkowo na balkonie wiszą donice z odmianą petunii o kwiatach dwa razy mniejszych od klasycznej odmiany. Może nie jest to balkon jak z katalogów, ale jest miły i przytulny ;)

3 komentarze:

  1. What colour! Black petunia. Pink and black are great together.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I think the same. Pink and black - the perfect combination :)

      Usuń