piątek, 12 czerwca 2015

31. Kosaciec, kosaćce - czyli irysy

Jedne z najpopularniejszych kwiatów w naszych ogrodach to kosaćce.


Odmian irysów, które odkryto dotychczas podobno jest aż ponad 300. Tylko dlatego, że łatwo można je krzyżować, i w ten sposób szybko tworzą się nowe odmiany.
Występują dosłownie wszędzie, ponieważ żadne warunki nie są im straszne. Irysy można spotkać od Skandynawii po Morze Śródziemne, w górach, w miejscach podmokłych czy nawet półpustynnych.

Najlepszym okresem na sadzenie jest sierpień i wrzesień, ponieważ muszą one jeszcze przed zimą zdążyć się zakorzenić. Należy pamiętać, by nie sadzić ich zbyt głęboko, gdyż może to spowodować gnicie kłączy lub po prostu słabe kwitnienie. Standardowo trzeba podlewać nowo posadzone irysy, a także w czasie letnich upałów. Poza tym nie należy przesadzać z dostarczaniem im dużej ilości wody.

Podczas gdy kwitną, należy na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiaty, a po przekwitnięciu, wycina się całą łodygę przy ziemi. Przycina się także liście na ok 15 cm, ale dopiero późną jesienią. 

Ciekawostką jest, że od wieków irysy zachwycają nie tylko wielbicieli ogrodów, ale również artystów. Jeden z pierwszych fresków przedstawiający irysa datuje się na ok 2100 r p.n.e., który znaleziono na murach pałacu Knossos. Motyw irysa można także odnaleźć w pracach artystów takich jak np. Leonardo da Vinci.
Mini iryski <3


Jako, że ostatnio mam śmieszne skojarzenia, to i tym razem nie obyło się bez tego. Od jakiegoś czasu prześladują mnie bajki. Aktualnie chodzi o ekranizację 'Alicji w krainie czarów'. KOSACIEC brzmi jak SZTUCIEC :D Kojarzycie? ;)2 komentarze:

 1. Piękne są, jak długo kwitną ??

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pojedyncze kwiaty kwitną krótko, a ogólnie kwitnienie trwa do 2 tygodni ;) W zależności od odmiany oczywiście, można podziwiać irysy od maja nawet do września, u niektórych z nich powtarza się kwitnienie :)

   Usuń