niedziela, 11 października 2015

44. Rozchodnik.

Jesień w pełni!
I to piękna złota jesień, choć odrobinę chłodna :)

Dziś o rozchodniku okazałym. Gdy w ogrodzie robi się porządki większości roślin, które nie wytrzymały porannych przymrozków bądź dawno już przekwitły, to trzeba zdecydowanie postawić na byliny typu astry lub właśnie rozchodnik.


Niezbyt wysoka bylina osiągająca wysokość 30-50 cm. Ozdobę stanowią przede wszystkim kwiaty, ale warte uwagi są także grube owalne jasnozielone liście z błękitnym nalotem. Kwiaty mają barwę w większości brudnoróżową lub karminową. Kwitnie sierpień, wrzesień, ale po okresie kwitnienia nadal bardzo ładnie wygląda i ozdabia ogród. 

Jest łatwy w uprawie, odporny na suszę. Najlepsze jest stanowisko słoneczne lub pół cieniste oraz gleba przepuszczalna, średnio żyzna.
Na wiosnę usuwa się zeschnięte części nadziemne. Można to też zrobić jesienią. 
Większe wrażenie robi sadzony w grupach.


Taka złota jesień się u nas zrobiła <3
A jutro coś niebezpiecznie grożą śniegiem :o

8 komentarzy:

 1. Witaj !! Masz piękne okazałe rozchodniki !! Wspaniale się prezentują w ogrodzie !!
  Pozdrawiam serdecznie !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję bardzo! miło to słyszeć :)
   pozdrawiam :)))

   Usuń
 2. Twój rozchodnik jest piękny, widać, że kwiaty Cię kochają:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć. Właśnie wymieniam wodę we flakonie, gdzie wstawiłam dziesięć gałązek rozchodników, a Twój post dotyczy właśnie tych bylin. Nie wiem jak Ty je rozmnażasz, ale ja mam kolejne 10 sztuk, ponieważ wszystkie puściły korzonki. Nie po raz pierwszy w ten sposób udaje mi się pozyskiwać sadzonki, do czego bardzo serdecznie zachęcam. W wazonie wyglądają ładnie. Długo się trzymają i jeszcze można je wsadzić do gruntu. Rozchodniki górą. Pozdrawiam i zapraszam do siebie.
  milerzeczy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozchodniki same mi się rozrastają w ogrodzie, a później je rozsadzam w inne miejsca. Lubię jeszcze jak rozchodniki są suche i ładnie wyglądają w suchych bukietach :)

   Pozdrawiam serdecznie :))

   Usuń
 4. I w moim ogródku jest rozchodnik i to są śliczne kwiaty. U nas dzisiaj śnieg padał i pada. Na szczęście się topi. Za wcześnie przyszła taka okropna jesienna pogoda. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas na szczęście śnieg nie padał tylko codziennie jest mróz :(

   Pozdrawiam serdecznie :))

   Usuń