wtorek, 27 października 2015

47. Michałki, marcinki - czyli znów o astrach.

W tym roku były jeszcze piękniejsze i było ich znacznie więcej.

Pamiętacie zeszłoroczny, skromny wpis?
Jesienne kwiaty - AstryMówi się, że kwitną do pierwszych przymrozków. Ale u nas już zdarzyło się nawet -9stC i nie wyglądają one najgorzej. Zapewne gdyby temperatura nie spadała czasami poniżej zera, michałki zachowały by jeszcze długo intensywne barwy.

W centralnej Polsce Marcinki od Marcina, którego święto przypada pod koniec października, w naszych stronach Michałki od Michała, którego święto przypada podobnie. Natomiast prawidłowa nazwa rodzajowa Aster ze starogreckiego oznacza gwiazdę. Nawiązuje to do gwieździstego kształtu kwiatów. 

Chciałam jeszcze wspomnieć o rozmnażaniu, gdyż ostatnio tego zabrakło. Najlepiej robić to przez podział rozrośniętych kęp. Wtedy mamy pewność co sadzimy. W przypadku próby rozmnożenia poprzez nasiona, nie mamy pewności czy powtórzą się cechy rośliny, a właściwie to bardziej mamy pewność, że się nie powtórzą.

Zdjęcia są sprzed trzech tygodni. Niestety już nie jest aż tak pięknie i kolorowo  :)


16 komentarzy:

 1. Lubię je, ale mnie tak ślicznie nie rosną w ogródku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Próbuję się już kilka razy wpisać do Ciebie jako Obserwator. Niestety nie mogę, bo po każdorazowej próbie ma napis "Realizacja Twojego żądania była niemożliwa. Spróbuj ponownie teraz lub trochę później." :(((

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest Pani pierwszą osobą, która zgłasza taki problem, proszę próbowac dalej

   Pozdrawiam serdecznie :))

   Usuń
  2. Przykro mi, dzisiaj jest tak samo :(((

   Usuń
  3. Postaramy się to wkrótce jakoś naprawić

   Usuń
  4. Postaramy się to wkrótce jakoś naprawić

   Usuń
  5. Dalej jest tak samo :(

   Usuń
  6. Nie czytałam dokładnie wiadomości od czwartku ( 5. XI), bo brakowało mi czasu. Teraz sprawdziłam i nie mam od Ciebie maila :(. Proszę nie pisz Pani, na blogu wiek się nie liczy :)))

   Usuń
  7. Ok, to się więcej nie powtórzy :D
   To napiszę tutaj co było w mailu. Zamiast naciskać 'Dołącz do tej witryny', naciśnij te małe kwadraciki po prawej od tego napisu, a potem 'obserwuj', powinno zadziałać, bo nie mogę rozwiązać na razie inaczej tego problemu :(

   Usuń
 3. Przepiekne, kocahne i dlugo cieszace oczy)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym roku bardzo długo kwitną pomimo przymrozków :)

   Pozdrawiam serdecznie :))

   Usuń
 4. Mam te wszystkie, które pokazałaś i jeszcze białe. Kocham te kwiaty, bo przywołują moją nieżyjącą już dawno Babcię...

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam. Widok Marcinków bardzo cieszy. Są to idealne rośliny do naszego jesienno- zimowego ogrodu. Uważam, że jesień, podobnie jak wczesna zima jest doskonałą okazją do przetestowania w naszym ogrodzie nowych roślin. Warto też spróbować z Wrzosami i Chryzantemami. Osobiście polecam rośliny jednoroczne, bardzo odporne nawet na średnie mrozy, jak Begonia stale kwitnąca, czy Niecierpek nowogwinejski. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń