środa, 30 września 2015

43. Cynia.

Jesień nie musi być wcale smutna. Wprawdzie sezon astrowy (michałkowy lub marcinkowy - jak kto woli :) ) w pełni, ale inne kwiaty także nie dają za wygraną. Pamiętacie nasze piękne dalie? Pierwsze jesienne niskie temperatury im nie straszne i nadal barwią ogród. A dziś o cyniach.


Cynie, które Wam dzisiaj pokażę, około miesiąca temu wymieniły w kamiennym korycie na górce zwiędłe z upałów żółte bratki. Ich róż przez przypadek idealnie wpasował się w klimat jesienny. 

Jeżeli chodzi o same cynie to są to jednoroczne kwiaty o intensywnych barwach, żółtym, pomarańczowym, różowym czy czerwonym. 
Kwitną od lipca do października, a podstawą uprawy jest dobra gleba, podlewanie i ewentualne zasilanie. 
My zazwyczaj kupujemy już kwitnące kwiaty gotowe do sadzenia, ale jeżeli ktoś lubi się bawić, ma na to czas, a przede wszystkim ochotę to można samemu przygotować rozsadę. Wtedy wysiewa się nasiona do skrzynek pod koniec marca, utrzymując je w temperaturze nie mniejszej niż 18 stopni C. Potem trzeba je przepikować do doniczek, a do gruntu wysadzić w drugiej połowie maja. 

Urozmaiceniem będzie połączenie grup kolorów, z pewnością wspaniale upiększy to każdy ogród. 
7 komentarzy:

 1. Przepiękne kwiaty ! Trochę o nich zapomniałam i od kilku lat nie mam ich w swoim ogrodzie.....i już bardzo żałuję....!
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety moje cynie już zmarzły, krótko cieszyłam się ich widokiem :(

  Pozdrawiam serdecznie :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć. Moje pytanie odbiega troszeczkę od tematu cynii. Powiedz mi, czy gdy przyłączę się do któregoś z blogów ogrodniczych, udostępniane są wszystkie moje posty, czy tylko te które sama zechcę dodać. Pytam dlatego, ponieważ jak sama wiesz, poza roślinkami, poruszam również inne tematy na moim blogu, a bloguję bardzo krótko, więc nie mam jeszcze doświadczenia. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam również do siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej :) nie bardzo rozumiem co masz na myśli 'przyłączyć się' :) jeżeli chodzi o Google + to udostępniasz sama co zechcesz, a jeśli jesteś dodana do listy obserwowanych blogów to udostępniane są wszystkie posty. Nie jestem ekspertem, ale tak mi się wydaje :) Nie wiem czy zwróciłaś się do odpowiedniej osoby,
   pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 4. Kocham cynie, każdego roku kupuję sadzonki i pięknie rosną w moim piaszczystym ogródku.
  W tym sezonie, mimo podlewania, zachorowały, miały coś co ja określam rdzewieniem liści, a w końcu zeschły.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię te kwiatki, ale jakoś w tym roku mi "uciekły" :)

  OdpowiedzUsuń