niedziela, 13 września 2015

42. 'Czerwone niczym wino'.

Pamiętam, jak nie tak dawno pisałam o początku lata. Teraz już meteorologiczna jesień zagościła, i mimo że temperatura chwilowo znów poszła w górę, to ewidentne oznaki już widać. Poranne przepiękne gęste mgły, wszechobecne pajęcze nici i opadające pierwsze liście. A w ogrodach mimo jesieni rośliny odżywają po ostatnich deszczach. 

Z czym kojarzy się jesień?
Na pewno w skojarzeniach znajduje się jarzębina. W tym roku u nas jest wyjątkowo prześliczna. Aż chciałoby się zaśpiewać ;p


Jarzębina, a właściwie jarząb pospolity to drzewo osiągające 7-9 m wysokości. Jest przede wszystkim jesiennym ubarwieniem każdego ogrodu z racji swoich intensywnie czerwonych owoców, które w kiściach wiszą na drzewie od lata po zimę.

Drzewko kupuje się w sklepie, ale jarząb może być rozmnażany też poprzez roznoszące nasiona ptaki. Jest odporny na zanieczyszczenia, dlatego sadzi się go przy drogach i alejach, a także na zimowe mrozy. Ale jednak najlepiej kiedy jest pojedynczo wyeksponowany w ogrodach, wtedy też doskonale upiększa otoczenie. 

Jarzębina nie tylko pięknie wygląda, ale również ma wiele innych zastosowań. Leki, dżemy, soki, napary, alkohole. Ma mnóstwoo witaminy C. Owoce zbierać najlepiej po pierwszych przymrozkach. Poprawia przemianę materii, działa dobrze na jelita, nerki, pęcherz, wzmacnia przeciwko grypie i przeziębieniom. Nie ma nic lepszego niż naturalny lek. A przy okazji tak cudownie wyglądający lek! :)

Nie mogłam się oprzeć. Popatrzcie kogo spotkałam w ogrodzie przy tunelu pokazanym w poście o tajemniczym ogrodzie. Taka ślicznota :) !4 komentarze:

 1. Śliczne zdjęcia:) a jarzębina przypomina o zbliżającej sie jesieni:) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczne zdjęcia:) a jarzębina przypomina o zbliżającej sie jesieni:) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Twoje zdjęcia Patrycjo mnie zachwycają:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. dziękuję :)
  ładne zdjęcia to zasługa samego uroku przyrody :)

  OdpowiedzUsuń