sobota, 2 kwietnia 2016

65. Ciemierniki.

Ciemierniki to jedne z najszybciej kwitnących kwiatów. Pierwsze kwiaty mogą już być pod koniec lutego, kiedy jeszcze jest dość szaro i ponuro. 
Po Gardenii jesteśmy zachwycone ilością odmian ciemierników. Nie byłyśmy nawet świadome, że jest aż tyle kolorów kwiatów oraz liści, a także różnych kształtów kwiatów. Byliny te polane są szczególnie wszystkim tym, którzy chcą aby ich ogród wyglądał pięknie przez cały rok. Ciemiernik należy do takiej grupy roślin, które kwitną od jesieni do wiosny.


Stanowisko i podłoże
Ciemierniki lepiej jest sadzić pod drzewami i krzewami liściastymi, a nie wśród 
iglaków. Stanowisko takie jest bardzo odpowiednie, ponieważ byliny te lubią glebę wapienną, a iglaki z reguły kwaśną. Korzenie źle znoszą przesadzanie, co powoduje opóźnienie kwitnienia.

Podlewanie i zasilanie
Jeżeli chcemy, aby ciemierniki zawiązały dużo pączków kwiatowych to latem potrzebują dużo wilgoci. Susza im nie sprzyja,  dlatego w bezdeszczowym okresie należy systematycznie je podlewać. A jesienią rozkładamy wokół nich kompost albo obornik w granulkach.

Rozmnażanie
Najlepszym sposobem rozmnażania ciemierników jest podział rozrośniętych karp. Dobry termin to maj i czerwiec.

U siebie w ogrodzie mamy tylko tego jednego białego ciemiernika. Ale chyba będziemy się zastanawiały nad posadzeniem jeszcze kilku innych.

6 komentarzy:

 1. Jak to się stało, że nie mam żadnego ciemiernika????

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne kwiatuszki !! Ja też nie wiem dlaczego nie mam żadnego ciemiernika...?
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. ༼❀ه° ·.
  São belíssimas!!!!

  Bom fim de semana com tudo de bom!!!
  Beijinhos

  ╰✿‿⎠

  OdpowiedzUsuń
 4. Maj i czerwiec, tak? W sumie czemu nie, kwiatki są ładne, więc może się jeszcze załapię, chociaż pogoda ostatnio jest bardzo zmienna.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne masz te kwiaty. Zastanawia mnie tylko, czy siatka leśna spełnia Twoje oczekiwania, bo zauważyłem ją w tle? Czy żadne zwierzęta nie wchodzą Ci w kwiatki? :)

  OdpowiedzUsuń