poniedziałek, 23 maja 2016

66. Jesteśmy, a z Nami kolorowe BRATKI.


Wracamy!
Dużo się działo. Poza pracą i uczelnią trzeba było znaleźć czas na ogród, który przeszedł niemałą metamorfozę. Powoli będziemy Wam pokazywać jakie rozwiązania i jakie nowości zagościły u Nas w ogrodzie. Musiałyśmy się jeszcze zorganizować co do naszej wspólnej pracy, ponieważ jesteśmy teraz zmuszone współpracować ze sobą z odległości 500 kilometrów :D No, ale tak wyszło i na razie nie planujemy znów Was zostawiać.

Na początek, bardziej tak na zachętę, żebyście znów nas czytali - bratki.
Wiosna w tym roku nie jest zbyt łaskawa. Na prima aprilis spadł śnieg, a przymrozki w kwietniu były na porządku dziennym, szczególnie u nas na przedgórzu. Maj trochę ciepły, trochę zimny, mało deszczu - ogólnie susza.
Ale nawet na najcięższe warunki pogodowe niezawodne są bratki. Mimo, że czasami wydawało się, że już 'po nich', to potrafiły odżyć z na prawdę ciężkiego stanu. 

Pora kwitnienia przypada na marzec - czerwiec. Czyli w okresie, na początku którego mało kolorów jest w ogrodzie. Dlatego my co roku tradycyjnie dokupujemy i dosadzamy, a te dwuletnie przesadzamy. 
To nie jest tak, że bratki są super mega odporne na ciężkie warunki pogodowe. Potrzebują żyznej gleby i słonecznego stanowiska. Ale właśnie w tym roku zwróciłam na to uwagę, że pomimo aksamitnej delikatności są niezwykle trwałe. No a ich barwy! Nie znam nikogo, kto nie zachwycałby się tymi uroczymi kwiatuszkami. Gama kolorów i gatunków jest ogromna. Są nawet odmiany o zwisających pędach. Nadają się do wystroju donic, balkonów, parapetów, a ogrody to już standard. Bo jak brakuje nam kolorowej wiosennej radości, to czemu by tak nie ponasadzać sobie radosnych bratków? :)

A Ci, którzy mają mnóstwo czasu i chęci mogą się nawet pobawić w ich wysiew. Rozmnaża się je z nasion wysiewanych pod koniec czerwca lub na początku lipca na rozsadnik. Kiedy wzejdą pikuje się je w rozstawie 4x5 cm. Na koniec sierpnia z początkiem września rozsadę sadzi się na zagony w rozstawie 15x15 cm. Wysadza się na stałe miejsce w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja. Należy pamiętać, aby zimą je przykryć, najlepiej gałązkami świerka.

10 komentarzy:

 1. Bratki są nadzwyczajnie piękne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczne są bratki! Ale mi nigdy nie udało ich się utrzymać :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Są śliczne :) A co do maja, to dziwne, bo u nas jest bardzo ciepło i nawet deszczowo, ale to nie wpływa na temperaturę. Zbawienie dla mojego ogrodu, tak ostatnio napadało, że nie musiałem podlewać :)
  No i nie wiedziałem, że bratki są tak wytrzymałe. Zawsze mi się kojarzyły z delikatnymi kwiatami. Ale spróbuję wysiać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bratki są pięknymi roślinkami ;) Ale wcale nie tak trudno je utrzymać - wystarczy wiedzieć co robić i jak prawidłowo się nimi zająć. Ale dobrze, że znalazłaś i czas dla ogródka, czasami trzeba się oderwać od codziennych obowiązków i odpocząć na łonie natury ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniała kolekcja tych ślicznych kwiatuszków !! Podobają mi się te żółte, są bardzo oryginalne !!
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne są bratki.Też posiadam kolorowe zagony bratków. Uwielbiam miniaturki w kolorze błękitnym. Oprócz kwiatów mam całkiem nie mały trawnik, który wymaga systematycznego koszenia. Ostatnio kupiłam kosiarkę od Hortmasz.pl z silnikiem Subaru. W zależności od potrzeby wybieram zbieranie do kosza, mulczowanie, wyrzut boczny lub tylny.Silnik EA190V został zaprojektowany i wykonany w Japonii, do wykorzystania w ekstremalnych warunkach i dla najbardziej wymagających użytkowników. Wykonany w technologii OHC z wałkiem rozrządu umieszczonym w głowicy i napędzanym łańcuchem. Charakteryzuje się cichszą pracą oraz większą mocą.Kosiarka LV46T-A1 to wysokiej klasy maszyna 4w1.
  http://www.hortmasz.pl/eShop/ItemDetails.aspx Polecam

  OdpowiedzUsuń
 7. Bratki świetnie się sprawdzają nie tylko w prywatnych ogrodach i ogródkach, ale również na rabatach w parkach i ogrodach miejskich :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Super wyglądają w donicach na tarasie i na balustradach :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bratki w każdym wydaniu wyglądają pięknie, a najbardziej lubię je dawać w bukietach.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wesołych Świąt i wszystkiego najlepszego na Nowy Rok !!

  OdpowiedzUsuń