środa, 9 marca 2016

62. Green walls - zielone ściany jako współczesne pionowe ogrody.

Zielone ściany stały się ostatnio bardzo mocnym trendem jeśli chodzi o projektowanie zieleni. Jeszcze rok temu powoli wkraczały 'na salony' niezbyt okazałe i odrobinę skromne. Teraz mogą zdobić pomieszczenia, tworzyć imponujące instalacje albo być elementem miejskiej architektury. 

Co więcej każdy jest w stanie stworzyć swoją zieloną ścianę. Dla ambitnych z całym profesjonalnym nawadnianiem, a dla tradycyjnych coś łatwiejszego, ale równie pięknego. Green walls są alternatywą dla 'miejskiej dżungli', gdzie inwestorzy biją się o miejsca dla kolejnych wieżowców czy biurowców. Ograniczenia te wymusiły w pewien sposób na architektach krajobrazu i projektantach wysilenie wyobraźni. I w ten oto sposób zaczęto ogrody wynosić z poziomu do pionu. 

We wnętrzach
Taka forma ogrodu w domu nie wymaga tak skomplikowanej instalacji nawadniającej jak na zewnątrz. Chodzi o stworzenie zielonego 'obrazu', pozwalającego nam na przeniesienie się do naszej roślinnej odskoczni. Wyobraźcie sobie jak relaksujący jest widok nasyconej zieleni w taki szary i ponury dzień. 


Zewnętrzne
Są to systemy stworzone z takich rodzajów roślin, które są dostosowane do naszych polskich warunków klimatycznych. A na prawdę ekstra jest to, że w erze zanieczyszczonego powietrza i niewielkiej dbałości cywilizacji o przyszłość naszej planety, każda zielona ściana dokłada swój procent do oczyszczania powietrza i podnoszenia jakości naszego życia. 


Mech
Tworzone są też panele z mchu, który jest naturalny. Nie potrzebuje on zbyt wilgotnego powietrza, ani dodatkowego nawadniania oraz nawożenia. Nie wymaga także przycinania oraz specjalnego traktowania. Płytki mchu pozwalają na wysoką kreatywność. Można układać z nich przeróżne formy z dużej palety barw mchu. Nadaje się do każdego wnętrza.
Łapcie jeszcze inspiracje z targów ogrodniczych w Poznaniu. Można było zauważyć, że zielone ściany są bardzo mocnym trendem tego roku.
A zainspirować na prawdę można było się genialnie :)4 komentarze:

 1. Cudowne! W prosty sposób tego typu ogrody mogą ocieplić wizerunek wielu miast.. Szkoda tylko, że u nas raczej stawia się na setki szpecących billboardów.. No ale powolutku - może niedługo nasze miejskie dżungle zaskoczą nas wszechobecną zielenią :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię takie zielone ściany zarówno w budynkach jak i na nich :-) Podobają mi się ściany w Katowicach na rynku! Super rozwiązanie :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja u siebie mam "mech na ścianie" Przyznaje, że to rewelacyjne rozwiązanie dla leniwych:) Zero pielęgnacji.
  Osobiście marzy mi się prawdziwa wertykalna ściana ( nie mówię tutaj o systemach z doniczek),a prawdziwym systemie w stylu Patrick Blanc

  OdpowiedzUsuń