środa, 24 lutego 2016

60. Orchidea - storczyk.

     Storczyki mogłyby wypełniać u nas w domu każdy pokój i każdy parapet. Jednak nie dorobiłyśmy się jeszcze mega hodowli, chociaż już niewiele nam brakuje. Przekrój kolorów, wzorów i wielkości jest tak ogromny, że jak już decydujemy się na kolejnego storczyka to trwają długie dyskusje co komu się podoba :) 
Są to kwiaty, o które jednak trzeba dbać. Uważam również, że kiedy okazuje się im odrobinę miłości, odwdzięczają się cudownym, długim kwitnieniem ;)Jak wybrać storczyka w sklepie, aby cieszył jak najdłużej?
Najlepszy będzie taki storczyk, który ma dużo odrostów i dużo kwiatów. Takie kwiaty są droższe, ale bardziej wytrzymałe.

W jakim miejscu powinien stać storczyk i ile światła potrzebuje?
Najlepszym miejscem dla storczyka jest parapet od strony wschodniej ewentualnie od strony zachodniej. Kwiat preferuje światło rozproszone.

Jak często podlewać storczyki?
Kwiaty podlewamy jak zauważymy, że podłoże zaczyna wysychać. Nie można pozostawiać korzeni w wodzie, ponieważ może spowodować to ich gnicie. Woda, którą podlewamy storczyki powinna być letnia. Latem storczyki najczęściej przestają kwitnąć, potrzebują około 6 tygodni, aby odpocząć. Wtedy od razu po przekwitnięciu obficie przepłukujemy podłoże storczyka, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, a potem wynosimy w chłodniejsze miejsce.

Nawożenie?
W sklepach znajdziemy wiele preparatów i nawozów, które są specjalistyczne do nawożenia storczyków. W domu jednak od czasu do czasu dodaję do podłoża fusów z kawy sypanej, która zastępuje u mnie jakiekolwiek inne nawozy. Wystarcza to całkowicie.

Czy storczyka atakują jakieś choroby?
Jeszcze nigdy nie spotkałam się, aby storczyki zaatakowała  jakaś choroba czy szkodnik. Jedynie wystarczy regularne wietrzenie pokoju, aby zapobiec gniciu korzeni czy pojawieniu się pleśni.

Kiedy i jak przycinać storczyki?
Jak kwiaty całkowicie opadną należy przyciąć gałązkę na której były kwiaty. Najlepszą wysokością przycięcia jest tuż nad trzecim oczkiem i wtedy roślina ma szansę wzmocnić się.

8 komentarzy:

 1. Mam osiem storczyków. Gdybym miała więcej miejsca na parapetach, to byłoby ich jeszcze więcej. Ja moim, gdy wymagają już podlania, wlewam wodę do osłonki na kilka godzin. Po czasie, wylewam wodę, która pozostała w osłonkach. Pięknie mi kwitną :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kocham storczyki. Zawsze najpiękniej kwitły w pokoju Mamy. Niedługo po jej śmierci zakwitły szalenie mocno. Teraz wypuściły pąki i jeden z nich zaczął je zrzucać. Mają stałe miejsce, więc dlaczego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdopodobnie przeciągi, lub niedostatek światła.

   Usuń
 3. Ładne te Twoje Phenelopsisy. Nie zgodzę się tylko z jednym, storczyki, podobnie jak inne rośliny doniczkowe, także mogą być atakowane przez szkodniki i choroby. Najczęściej występuje chyba: Fuzarioza, Zgorzel, Bakteryjna plamistość, mokra zgnilizna bakteryjna oraz tarczniki ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najwidoczniej za dobrze dbamy i nie miałyśmy jeszcze styczności z chorobami storczyków ;)

   Usuń
 4. Imponująca kolekcja storczyków !!!! Uwielbiam te piękne kwiaty ! Dziękuję za bardzo praktyczne rady !!
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w tym momencie osiem sztuk a niestety brak mi miejsca na dalsze okazy do kolekcji ale nie ukrywam że jeszcze mam ochotę na te z ciapkami :-) Muszę taki zdobyć!

  OdpowiedzUsuń
 6. 8 sztuk to imponująca kolekcja, ale ładnych okazów orchidei nigdy dość :)

  OdpowiedzUsuń