niedziela, 16 sierpnia 2015

39. Teplické skály - wizyta u południowych sąsiadów.

Powinnam w pierwszej kolejności reklamować niezwykłe zakątki naszego kraju, ale tak się złożyło, że w weekend znalazłam się akurat w Czechach.

Teplické skály to Skalne Miasto znajdujące się niedaleko miasta Teplice nad Metują w pobliżu polskiej Ziemi Kłodzkiej. Jest tam niesamowicie urokliwie i rześko, biorąc pod uwagę spacery pomiędzy wilgotnymi, chłodnymi skałami. Ten kompleks skalny jest największy ze wszystkich skalnych miast. Są one bardzo podobne do polskich Gór Stołowych, ponieważ jest to ten sam typ utworzony na przełomie oligocenu i miocenu (wyczytałam - mam nadzieję, że to prawdziwa informacja ;) ). Szlak niebieski (6 km) jest przyjemny i najbardziej atrakcyjny, jeśli chodzi o widoki i różnorodność form skalnych. Doceniam najbardziej wyobraźnię Czechów, którzy ponadawali dobre nazwy skałom np. skład serów, głowa konia, gąsienica, topór rzeźnika, skalna narzeczona i wieeele innych dziwnych nazw. Trzeba niekiedy wysilić własną wyobraźnię, aby coś dostrzec.
Dużą atrakcją są schody liczące 300 stopni i prowadzące na punkt widokowy. Na szczycie znajdował się w XIV wieku Zamek Střmen, teraz nie ma po nim śladu. Osobom, które mają lęk wysokości lub go tylko podejrzewają, nie polecam pchać się aż na sam szczyt. Metalowe, stabilne schody prowadzą do miejsca, gdzie ustawiają się kolejki, aby wyjść na sam szczyt po pionowych schodach niczym drabina. Mi przy schodzeniu trzęsły się nogi, gdzie nigdy bym siebie o to nie podejrzewała!

Aaa spacerując, podziwialiśmy piękno otaczającej nas przyrody. Niewielkie strumyczki przepływające i szumiące obok, liczne paprocie i mchy, oraz wyrastające na szczytach pojedyncze drzewka.

Polecam to miejsce do odpoczynku od miejskiego zgiełku i do pooddychania świeżym powietrzem. Ludzie przyjeżdżają tam z całej Polski ;)
Kasa zostawiona - liczę na spełnienie marzenia :)

                                             Panda (z pozdrowieniami dla koleżanki) ;)Karolina.

2 komentarze:

  1. Niesamowite skalne widoki i fantastyczne zdjęcia !
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń