piątek, 29 maja 2015

26. Ogrodowe tło.

Krzewy są grupą roślin, która oczywiście może sama w sobie wyglądać przepięknie, ale tak na prawdę one przede wszystkim stanowią podstawę kompozycji z innymi mniejszymi kwiatami. Nie ujmuję w ten sposób niczego rabatom, które można stworzyć w imponujące sposoby, ale według mnie to tło właśnie nadaje charakteru i siły naszym ogrodom. 

1. Pigwowiec

Jest to bardzo wdzięczna roślina i chyba nie do końca doceniana jako ozdobna. Jego koralowe (czerwone) kwiaty kiedy kwitną nadają niezwykły czar ogrodowi. Poza tym nie należy zapominać o owocach, które są bombą witaminy C. Nalewki, przetwory, syropy czy soki to bogactwo witaminowe, które można wydobyć z tych małych żółtych 'jabłuszek'. Nie jest to roślina wymagająca, ale należy jednak usuwać pędy z miejsc zagęszczonych.

Plus mała anegdotka. Sadźcie pigwowca z rozwagą. Z czasem, jeśli ktoś zechce, będzie coraz trudniej go przesadzić. Nigdy nie zapomnę jak kopałyśmy cały dzień, a krzew był tak silnie zakorzeniony, że w życiu się tak chyba nie namęczyłyśmy ;p
Jako że, kwiaty same w sobie są piękne i mają żywy kolor, nie łączyłyśmy go bezpośrednio z innymi barwnymi kwiatami. U nas w ogrodzie znajduje się w towarzystwie iglaków, na górce, za truskawkami i jukami.


2. Mahonia

Jest bardzo ozdobnym krzewem. Przez jej ciemno, zimno zielone i błyszczące liście wydaje się rośliną nieco sztuczną. Na szczytach pędów z początkiem kwietnia pojawiają się żółte kwiaty zebrane w grona. Wymaga gleb żyznych, umiarkowanie wilgotnych, i ubogich w wapń. Jest odporna na zanieczyszczenia.

Z racji jej ozdobności i koloru (trzeba wspomnieć, że przy niskich temperaturach, robi się czerwonobrunatna) u nas w ogrodzie znajduje się także w otoczeniu zielonych iglaków, żeby rozweselić oraz rozjaśnić takie jednokolorowe i zacienione miejsca. 3. Trzmielina Fortune'a

Ozdobna roślina o ozdobnych ciemnozielonych listkach z żółtą obwódką. Jesienią liście przebarwiają się na kolor purpurowy. Najładniej wygląda w pełnym słońcu. Rośnie na glebach żyznych. Idealnie nadaje się na rabaty, tworząc piękne zestawienia kolorystyczne.

U nas tworzy 'zespół' m.in z szafirkami, prymulkami, czy też czosnkiem ozdobnym. Według mojego wyczucia estetyki idealnie komponuje się roślinami o barwach w odcieniach fioletowych czy różowych.4. Berberys Thunberga 'Atropurpurea'

Ma bardzo dekoracyjne liście o barwie purpurowo czerwonej, które na zimę opadają. Preferuje stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Od dostępu do słońca zależy też właśnie barwa listków, im więcej, tym są one intensywniej czerwone. Wytrzymuje skrajne warunki, od niskich temperatur po susze. 

W ogrodzie rośnie oczywiście w sąsiedztwie innych krzewów iglastych, ale też obok pigwowca, tworząc piękne kolorystyczne połączenie. 


5. Tawuła gold


Ma liście jajowate, ostro zakończone. Pod koniec maja, na początku czerwca kwitną bladoróżowe małe kwiatki zebrane w blachogrona. Najlepsze jest dla niej stanowisko słoneczne, gdyż wtedy może nabrać właściwego jasnozielonego koloru. Liście przez cały okres wegetacji nie tracą koloru, a jesienią zmieniają się na czerwone.

Podobnie jak trzmielina, rosnąca obok niej także, jest podstawą dla małych kolorowych kwiatów. Według mnie dobór odpowiednich krzewów w ogrodzie, o kompatybilnej nie tylko barwie, ale także kształcie liści, jest bardzo ważny. Wszystko powinno tworzyć jak najbardziej spójną kompozycję.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz