niedziela, 17 maja 2015

24. Tulipany.

Wprawdzie ich czas powoli mija, ponieważ płatki kwiatów stopniowo opadają, ale nie znam ludzi, którzy nie mają ich w swoich ogrodach. Mowa o tulipanach.


Liczba odmian jest ogromna. Różnią się i kolorem i kształtem, także wysokością i terminem kwitnienia. Jeśli chodzi o warunki nie są wymagające, jednak potrzebują szczególnej pielęgnacji. Każdego roku należy usunąć przekwitnięte kwiaty tulipanów, ale nie wolno usuwać liści. Powinny one same zaschnąć, wtedy też można wykopać cebule tulipanów, przesuszyć, wyczyścić i przechować w suchym miejscu do jesieni.
Cebule trzeba wykopywać co roku, inaczej będą coraz słabiej kwitły, będą się zagłębiały i zginą. 

Cebule tulipanów sadzi się jesienią. We wrześniu i w październiku. Na głębokość równą 2-3 wysokościom cebul. W słonecznym miejscu, w żyznej wilgotnej i przepuszczalnej glebie, którą warto zasilić nawozem mineralnym. Warto też rabaty zabezpieczyć przed zimą np. ściółką, korą lub torfem.

Jeśli chodzi o nasz jeszcze skromny zbiór, planujemy go powiększyć i stworzyć takie pełne rabaty tulipanów, jakimi zainspirowałyśmy się na Zamku Książ. Ale na razie posiadamy oto takie rodzaje :)Te podobają mi się najbardziej :p

1 komentarz:

  1. Piękne okazy tulipanów, moimi faworytami ze względu na budowę kwiatów są tulipany liliokształtne, strzępiaste i pełne, szczególnie te ostatnie prezentują się w ogrodzie rewelacyjnie. Świetne zdjęcia !! Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń