środa, 20 stycznia 2016

57. Trendy ogrodnicze na 2016 rok.

Przed każdym nowym rokiem najwięksi eksperci, ale i amatorzy-zapaleńcy zawsze zapowiadają najnowsze trendy w różnych dziedzinach na kolejny rok np. w modzie pokazy najnowszych kolekcji na kolejne sezony.
Dotyczy to także ogrodów. Tutaj można zauważyć rosnącą popularność pewnych elementów na przestrzeni lat. Dokładna obserwacja tego co się dzieje na rynku ogrodowym, w naszych ogrodach oraz ogrodach na całym świecie mniej więcej pozwala przewidzieć co będzie modne w 2016 roku :)W ten sposób stworzyłam listę najsilniejszych trendów, które według mnie będą wiodły prym w tym roku. To są przede wszystkim moje obserwacje, więc mogą się trochę różnić od przewidywań ekspertów.

1. Naturalizm - już od kilku lat wzrasta popularność ogrodów w stylu 'łąki pełnej kwiatów'. Ogród powinien wyglądać naturalnie, a jednocześnie być zadbany oraz stworzony z rodzimych gatunków roślin, które lepiej komponują się z otoczeniem oraz przystosowane są do panujących u nas warunków klimatycznych. I jeszcze jedno, trawnik nie powinien wyglądać jak wystrzyżony nożyczkami ;) Myślę, że nasz ogród wpisuje się w standardy ogrodu naturalistycznego.

2. Jednokolorowe lub jednogatunkowe rabaty - naturalistyczne ogrody na większą skalę, czy to w dużych ogrodach czy w zieleni miejskiej nie mają szans powodzenia. Natomiast ogromne wrażenie estetyczne robią duże grupy jednakowych roślin, mających jedną barwę lub należących do jednego gatunku. Takie rabaty mogliście podziwiać na Festiwalu Kwiatów na Zamku Książ, z którego relacja była oczywiście na naszym blogu.


Troszkę skromna na razie ta nasza rabata tulipanów, ale planujemy znaczne powiększenie jej.


Ogrody zamkowe przy Zamku Książ


3. Ekologia - pod to pojęcie można podpiąć nawet kilka kwestii. Po pierwsze chodzi o oszczędzanie wody poprzez odzyskiwanie jej z opadów, na co przeznaczone są specjalne miejsca. Ważne jest zmniejszenie lub niemalże całkowite ograniczenie sztucznych nawozów oraz kupowanie i używanie środków bezpiecznych i nieniszczących środowiska. Ekologiczne jest również tworzenie własnych kompostowników.
4. Warzywniki - i to nie w takim pojęciu jak jeszcze 10 czy 15 lat temu, kiedy najważniejsze było to, żeby na krzaczku znalazło się jak najwięcej pomidorów. Teraz skrzyneczki z ziołami lub stylowe doniczki z warzywami na tarasach tworzą gustowne ozdoby nie tylko w ogrodach, ale także na parapetach i balkonach. A przede wszystkim bardzo modne jest i będzie przygotowywanie zdrowych potraw z własnych zbiorów owoców i warzyw.

5. Drewno - czymże byłby ogród bez drewnianych elementów. Ta moda dopiero się zaczyna, a przybyła do nas z krajów skandynawskich. Drewniane palety jako podstawy pod rośliny, drewniane skrzynie oraz drewniane meble ogrodowe, to wszystko można wkomponować w nasze ogrody. Tym bardziej, że drewno jest baardzo naturalnym surowcem i nie 'gryzie' się z naturą.


6. Oświetlenie - w ostatnich latach znacząco wzrósł trend na podświetlanie roślin w ogrodach. Coraz więcej jest oświetlonych ścieżek i alejek, modne są też punktowe podświetlenia lampami ledowymi lub solarnymi. Pozwala to na dłuższe korzystanie z ogrodów. Pod oświetlenie można nawet podciągnąć także przeróżne lampiony ogrodowe. 


7. Minimalizm - tutaj główną rolę gra prostota. Tworzyć ją może głównie zieleń oraz proste, geometryczne kształty małej architektury. 


Pod zdjęciami macie linki do stron z inspiracjami i informacjami na temat powyższych trendów.

I pamiętajcie, że najważniejsze jest, żebyśmy się czuli w naszych ogrodach dobrze i swobodnie. Moda i trendy przy okazji! ;)

7 komentarzy:

 1. Jestem za!!!
  Natura wie co jest najpiękniejsze.
  Już myślę o moim ogrodzie:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście mimo zimy już planuje się jak nasze ogrody będą wyglądały w tym roku i co nowego się w nich znajdzie :)

   Usuń
 2. Interesujące propozycje !!! I moje ulubione łany tulipanów !!!!!!!
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Minimalizm najbardziej mi się podoba, najmniej przy nim pracy :-)

  Pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
 4. Super post i świetne przykłady :-) Dla mnie ogród naturalistyczny jest najwspanialszy uwielbiam rozległe rabaty pełne drzew, krzewów i bylin z tą różnica że chętnie widzę w takich założeniach Ośnieże, Szczęśliny czy Mamutowce :-) samą egzotykę :-) Najlepiej z bambusami w tle hehehehe wiem mam wymagania!

  OdpowiedzUsuń
 5. Podoba mi się połączenie zieleni z prostymi geometrycznymi figurami :)

  OdpowiedzUsuń