wtorek, 12 stycznia 2016

56. Troszkę kolorów lata - Gazanie.

Na wstępie obiecuję, a nawet zapewniam, że pojawią się w tym roku bardziej ambitne posty. Być może nawet wkrótce. Pomysły już powstają, więc nie martwcie się, nie będziemy Was zadręczać jedynie encyklopedycznymi informacjami na temat roślin :)

Ale skoro użyłam słowa 'jedynie' to dziś musi się jeszcze tradycji stać zadość. Więc będziecie mogli poznać roślinę taką jak Gazania oraz zobaczyć w jakiej 'stylizacji' ogrodowej my jej użyłyśmy.Gazanie to pozornie niezauważalne rośliny, ale nadające wiele blasku i wypełniające kolorem miejsca, które wyższe kwiaty nie kryją. Przy tych wysokich roślinach jest tak, że tuż przy ziemi jest albo sama łodyga albo łodyga z ciemnymi liśćmi. Wtedy dodatek w postaci gazanii może nadać wyrazistości takiemu miejscu. Ale można je także potraktować jako postać pierwszoplanową. 

Piękne jest to, że zazwyczaj barwę tworzy albo połączenie dwóch odcieni jednego koloru, albo po prostu dwóch kolorów. Bardzo charakterystyczna jest ciemna nasada kwiatu, często czarna lub ciemnobrunatna. 
Jest to niewielka roślinka, osiągająca do 10 cm wysokości. Kwitnienie przypada na okres od końca czerwca do późnej jesieni. 
Stanowisko powinno być jak najbardziej słoneczne, a gleba żyzna i próchniczna. Typowe dla Gazanii jest też, że otwiera swoje koszyczki na kilka godzin w ciągu dnia oraz tylko i wyłącznie w dni słoneczne. Sadzenie sadzonek przypada na połowę maja, kiedy jest już po ostatnich przymrozkach, po uprzednim wysiewie (luty, marzec) nasion do skrzynek.

Nie pozostaje nic więcej, tylko podziwiać to malutkie słoneczko! :)

U nasz w donicach Gazania rośnie sobie w towarzystwie m.in. starca i żurawki.

3 komentarze:

  1. Jak ja lubię te kolorowe słoneczka!

    OdpowiedzUsuń
  2. lubię te kwiaty, są ciekawym obiektem do zdjęć ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię je i miewam w ogródku. :)

    OdpowiedzUsuń