sobota, 26 lipca 2014

3. Komary? No problem.

Komary w ogrodzie, ale nie tylko w nim, są dość powszechnym problemem. Chyba każdy na sam dźwięk reaguje w podobny sposób.

Jednak można temu zaradzić, a przynajmniej choć trochę ograniczyć towarzystwo komarów np. podczas wieczornego grillowania w ogrodzie.

Istnieje pewna grupa roślin, która je skutecznie odstrasza. Właśnie dlatego warto takie rośliny posadzić w miejscu, w którym wypoczywamy, przy ławkach, werandach, stołach, a nawet na parapetach okiennych.

1. Nagietek
Nie tylko odstrasza komary, ale jest także rośliną leczniczą. Preferuje gleby przepuszczalne i słoneczne miejsca. Jednak należy pamiętać o jednej rzeczy! Jest to roślina jednoroczna i trzeba ją wysiewać co roku w okresie od kwietnia do maja bezpośrednio do gruntu. Polecam wysiew wykonywać w niewielkich odstępach czasowych, aby nagietek cieszył oko przez całe lato i skutecznie chronił przed komarami w czasie relaksu w ogrodzie.2. Lawenda
Przede wszystkim ma niesamowity zapach, który po prostu uwielbiam! Jest rośliną wydzielającą eteryczne olejki, które działają odpychająco na komary. Można także z jej kwiatów przygotować leczniczy napar. Stanowisko jakie jest wymagane dla tej rośliny musi posiadać piaszczyste i luźne gleby, w pełnym słońcu i osłonięte od wiatru. Istnieje pewna zasada, o której należy pamiętać. Chodzi o przecinanie tuż po przekwitnięciu, żeby co roku krzewinka  miała wiele kwiatów.


3. Kocimiętka
Ach kocimiętka :) Jest to najukochańsza roślina moich kotów. Ma bardzo intensywny zapach, który nie tylko odstręcza komary, ale przy okazji bardzo pobudza moje sierściuchy. Przyciąga też piękne motyle i bąki. Wymaga stanowiska nasłonecznionego, suchego i skalisto - stepowego. Idealnie nadaje się na obwódki i ogródki skalne.


a oto dowód działania kocimiętki :p

4. Komarzyca
Oczywiście jest to kolejna roślina przeciwko komarom. Z racji, że jej pędy osiągają nawet do 2 metrów długości, najbardziej nadaje się do pojemników. W letnie i upalne dni wymaga bardzo dużego nawodnienia. Komarzyca występuje w około 200 gatunkach, które różnią się kształtem listków lub ich barwą.Są to chyba jedne z najpopularniejszych roślin odstraszających komary. Przy okazji też pięknie prezentują się w kompozycjach z innymi kwiatami. 

A może są jeszcze jakieś rośliny, które polecacie, a ja o nich nie wspomniałam?

6 komentarzy:

 1. Dla mnie komary mogłyby zniknąć całkowicie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam takie samo zdanie na temat komarów :D

   Usuń
 2. Nie wiedzialm, ze kocimietka odstrasza komary..Dobrze rosnie w moim ogrodzie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez o tym nie wiedziałyśmy, ale niedawno czytałam o właściwościach kocimietki :)

   Usuń
 3. Na nasze komary żadne rośliny już nie działają!!!!!!
  Chciałam dodać Wasz blog do obserwowanych bo na g+ nie wchodzę, ale nie macie chyba takiej opcji...pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ochh komary to potworność! niestety czasami nie da się ich niczym wykurzyć :(

   dopiero ogarniamy bloggera, więc przepraszamy za utrudnienia, a zaraz zobaczymy co da się z tym zrobić :)

   Usuń