środa, 25 listopada 2015

51. Grudzień. Nadchodzi zima.

Kończy się listopad, a więc przed nami grudzień. 
Z tej okazji post o pewnym kwiecie doniczkowym znanym między innymi jako grudzień, grudnik, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, a będąc bardziej dokładną jako Schlumbergera zimowa :)


U nas w domu zawsze się mówiło, że kiedy kwitnie zwiastuje nadejście zimy. W tym roku się bardzo pospieszył i odrobinę pomylił, ponieważ jak pamiętamy początek listopada był cieplutki.

Co to w ogóle za roślina?
Jest to kaktus, co już chyba każdy zdążył wywnioskować :)) W naturalnym środowisku występuje w Brazylii, gdzie rośnie na drzewach i skałach w tropikalnych lasach. Zaletą jest nietypowa pora kwitnienia, akurat wtedy kiedy ogólnie brak jest kwitnących roślin i brakuje nam koloru na parapetach. 
W zależności od odmiany kwiaty mają barwę białą, różową, czerwoną czy łososiową. 

Uprawa i pielęgnacja.
Jak to kaktus jest to roślina niewiele wymagająca. Wystarczy miejsce ciepłe i jasne. Latem raczej chronić od mocno nasłonecznianego miejsca. Najważniejszą sprawą jest zadbanie o nią kiedy jest w stanie spoczynku. Jeżeli zapewnimy jej spokojne miejsce z temperaturą poniżej 15 st C, odwdzięczy nam się później obfitym kwitnieniem :) Podlewamy umiarkowanie, a w czasie spoczynku, który trwa od sierpnia do października, ograniczamy dostarczanie wody. 
Grudzień jest łatwy do rozmnożenia. Wystarczy do tego kawałek łodygi.

I jeszcze taka ciekawostka. Nazwa pochodzi od nazwiska francuza, który był niesamowitym zapaleńcem jeżeli chodzi o tę roślinkę :)

Mamy jeszcze kolor różowy, ale nie było zbyt dużo kwiatów w tym roku. Poza tym przegapiłam okres kwitnienia i nie zrobiłam zdjęcia ;p


7 komentarzy:

 1. Piękny, obficie kwitnący grudnik !!! Patrycjo, właśnie odebrałam przesyłkę z przepięknym kalendarzem ! Jak miło widzieć na kalendarzu zdjęcia z Twojego cudownego ogrodu !! Dziękuję bardzo, bardzo, bardzo serdecznie :)))
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. super, że się podoba! :) chciałyśmy innym przybliżyć nasz zielony kawałek, pokazując jednocześnie indywidualność każdej roślinki :)
   Pozdrawiamy serdecznie :)

   Usuń
 2. Piękne zdjęcia. Mam ten kwiatna parapecie okiennym , ale u mnie jeszcze nie kwitnie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a u nas przekwitły już z ponad tydzień temu ;)

   Usuń
 3. Moje " grudniole", tak zasłużyły sobie na to określenie, już drugi rok nie kwitną. Niedawno je przesadziłam i postawiłam teraz na oknie. Dam im szansę. Co innego trzeci staruszek, który ma sama nie wiem ile lat- jemu wolno mieć 5 kwiatów!!!
  A teraz Drogie Dziewczęta dziękuję Wam za piękny kalendarz, który wejdzie ze mną w Nowy Rok.
  Jestem zachwycona pięknymi fotografiami- wiecie, że kocham wszelkie rośliny.
  W najbliższym poście się nim pochwalę. Sprawiłyście mi wielką radość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. trzeba dać im szansę, widocznie potrzebują przerwy :)
   większej radości nic nie daje, jak obdarowywanie innych :)
   wiemy - dlatego tym bardziej się cieszymy, że taka Miłośniczka dostała taki skromny prezent od nas :)
   Pozdrawiamy :)

   Usuń