piątek, 26 czerwca 2015

33. Na balkonie.

Wiem, że bez przerwy mówię o połączeniach tworzących całość. Ogród może być ładny, ale co z tego, kiedy np. w oknach nie ma ani jednego kwiatka, a balkon czy taras jest pusty i zimny. Chociaż wydaje mi się, że jeśli ktoś dba o ogród i kocha rośliny to ma je wszędzie :p


W roślinach balkonowych króluje petunia ogrodowa. Wiadomo, istnieje wiele krzyżówek, m.in wiszące, które potocznie nazywane są także surfiniami. Petunie charakteryzują się nieskąpym kwitnieniem, dlatego tak często ozdabiają tarasy czy balkony. My zakochałyśmy się w czarnej petunii. Jest niezwykle zjawiskowa, i również do wszystkiego pasuje. Klasa sama w sobie!




Jest to roślina jednoroczna. Zazwyczaj kupujemy ją wiosną z rozwiniętymi już kwiatami, ponieważ amatorska rozsada jest trudna. Osiąga wysokość (długość) od 20 cm do nawet 100 cm. Kształt kwiatów przypomina dzwon. Odmiany są i jednobarwne i dwubarwne. Jajowate liście pokryte są milusim meszkiem. 

Nie trzeba spieszyć się z wiosenna wystawą, ponieważ są bardzo delikatne na przymrozki. Najlepiej jest to zrobić około połowy maja. Natomiast petunia jest nawet wytrzymała na krótkotrwałe okresy suszy, ale nie zalecam tego testować, i w upalne dni podlewać obficie, nawet dwukrotnie w ciągu dnia. Powinno się także regularnie zasilać petunie nawozem dla roślin kwitnących lub specjalnym dla petunii. Kwitnie od maja, aż do pierwszych przymrozków. Aby przedłużyć kwitnienie trzeba usuwać przekwitnięte kwiatostany. Ach, no i oczywiście preferowane jest stanowisko słoneczne i w miarę osłonięte od deszczu, który może niszczyć kwiaty.

Do trzech rodzajów petunii dobrałyśmy werbenę o drobnych, kontrastujących kwiatach. Jej zaletą są duże grona o intensywnych barwach (białej, żółtej, różowej, czerwonej, niebieskiej czy fioletowej). Najlepszym miejscem są większe pojemniki lub donice, a tak poza tym nie jest szczególnie wymagająca. Nasiona wysiewa się w lutym lub marcu do inspektu, natomiast sadzonki wysadza się w maju. 
Jako dziecku seriali, z werbeną kojarzą mi się wampiry :D Ale werbenę wykorzystuje się nie tylko w odstraszaniu wampirów, ale również w ziołolecznictwie :)



Dodatkowo na balkonie wiszą donice z odmianą petunii o kwiatach dwa razy mniejszych od klasycznej odmiany. 



Może nie jest to balkon jak z katalogów, ale jest miły i przytulny ;)

wtorek, 16 czerwca 2015

32. Oszczędzanie czasu.

Ogród wymaga stałej pielęgnacji. Czy to duży, czy mniejszy stale trzeba o niego dbać, żeby nie 'zarósł'. Dla niektórych obowiązki ogrodowe są formą relaksu po całym ciężkim dniu w pracy. Jednak jest też często tak, że zwyczajnie nie mamy czasu lub siły na to. 

W takim razie jak można choć odrobinę się odciążyć, zaoszczędzić czas, a przy tym mieć piękny ogród?



Niewielka inwestycja pozwoliła nam uzyskać odpowiedni efekt.
Wykonanie miało miejsce jeszcze wiosną ;)
Została zrobiona ścieżka w jednej części ogrodu z grubego żwiru (mogą też być kamienie otoczaki, grys, tłuczeń - jak zwał tak zwał, wszystko się nadaje), oraz wysypany został on także przed bramą wjazdową po obu stronach. 
Jeżeli chodzi o ścieżkę, to trzeba zrobić to tak, żeby dłużej pozostało ścieżką ;p Chodzi o to, żeby grunt pod nią był odpowiednio utwardzony, wyrównany, ubity i przykryty geowłókniną (najlepiej czarną). Można też zastosować krawężniki (u nas naturalnie bez :) ).

I w ten sposób zamiast plewić ścieżki, czy miejsca mniej strategiczne, można zająć się pielęgnacją kwiatów ;)












piątek, 12 czerwca 2015

31. Kosaciec, kosaćce - czyli irysy

Jedne z najpopularniejszych kwiatów w naszych ogrodach to kosaćce.


Odmian irysów, które odkryto dotychczas podobno jest aż ponad 300. Tylko dlatego, że łatwo można je krzyżować, i w ten sposób szybko tworzą się nowe odmiany.
Występują dosłownie wszędzie, ponieważ żadne warunki nie są im straszne. Irysy można spotkać od Skandynawii po Morze Śródziemne, w górach, w miejscach podmokłych czy nawet półpustynnych.

Najlepszym okresem na sadzenie jest sierpień i wrzesień, ponieważ muszą one jeszcze przed zimą zdążyć się zakorzenić. Należy pamiętać, by nie sadzić ich zbyt głęboko, gdyż może to spowodować gnicie kłączy lub po prostu słabe kwitnienie. Standardowo trzeba podlewać nowo posadzone irysy, a także w czasie letnich upałów. Poza tym nie należy przesadzać z dostarczaniem im dużej ilości wody.

Podczas gdy kwitną, należy na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiaty, a po przekwitnięciu, wycina się całą łodygę przy ziemi. Przycina się także liście na ok 15 cm, ale dopiero późną jesienią. 

Ciekawostką jest, że od wieków irysy zachwycają nie tylko wielbicieli ogrodów, ale również artystów. Jeden z pierwszych fresków przedstawiający irysa datuje się na ok 2100 r p.n.e., który znaleziono na murach pałacu Knossos. Motyw irysa można także odnaleźć w pracach artystów takich jak np. Leonardo da Vinci.








Mini iryski <3


Jako, że ostatnio mam śmieszne skojarzenia, to i tym razem nie obyło się bez tego. Od jakiegoś czasu prześladują mnie bajki. Aktualnie chodzi o ekranizację 'Alicji w krainie czarów'. KOSACIEC brzmi jak SZTUCIEC :D Kojarzycie? ;)







wtorek, 9 czerwca 2015

30. Łubin.

Zaskakujące jak różne formy roślin i kwiatów stworzyła przyroda. 

Łubin kojarzy mi się z siłą i niewzruszeniem. Nie jest to wątła roślina. Bogaty i bardzo ciekawy kwiatostan znajduje się na solidnej, sztywnej łodydze otoczonej dłoniastymi liśćmi. 


W zależności od odmiany, wyrasta na 70-120 cm. Także przekrój barw jest niezwykle okazały poprzez białe, kremowe, różowe, żółte po czerwone, fioletowe, niebieskie czy purpurowe. Na rynku istnieje wiele mieszańców, wśród których można spotkać nawet odmiany dwubarwne.

Aby opisać kształt pojedynczego kwiatu, posługuje się dość zabawnymi pojęciami. Kwiat taki ma budowę motylkową, żagielek to największy górny płatek, wiosełka lub skrzydełka to dwa boczne płatki, a łódeczka jest stworzona przez dwa dolne.

Preferuje praktycznie każdą glebę, ale w fazie wczesnego wzrostu potrzebuje nawodnienia. Stanowisko powinno być słoneczne. Kwitnie w czerwcu i lipcu, a kwiatostany, które przekwitają można usunąć, wtedy też łubin zakwitnie ponownie jesienią.

Można też pobawić się z jego rozmnażaniem. Ogólnie najczęściej robi się to za pomocą rozsady z nasion lub bezpośredniego wysiewu. Ale można też rozmnażać poprzez sadzonki z niekwitnących bocznych pędów, zawierające fragment pędu głównego. 

W naszym ogrodzie znajdują się odmiany, które oczywiście kolorystycznie komponują się z całą resztą :)


:)

Nie żebym czepiła się biednego owada, ale łubin tak pachnie, że zwabia ich masę ;p




piątek, 5 czerwca 2015

29. Czosnek? Ta ładniejsza i pachnąca wersja.

Czosnek olbrzymi jest uprawiany w Polsce jako roślina ozdobna. Posiada bardzo charakterystyczną formę ('Bogactwo form'), mianowicie kulistą. 


Pełne, niewielkie i delikatne kwiatki tworzą kulisty, fioletowy kwiatostan, niczym dmuchawce, o średnicy ok 10-12 cm. Osiąga wysokość nawet 1,5 m. Lubi słońce i glebę piaszczystą lub piaszczysto-gliniastą. Wskazane jest zasilenie nawozem wieloskładnikowym. Kwitnie od końca maja do sierpnia.

Nadaje się do wszystkiego. Można stworzyć przepiękne bukiety z kwiatów ciętych. Jego dostojność idealnie pasuje do niebanalnych połączeń w rabatach. 
Jako, że czosnek to jednak czosnek, więc potrafi odstraszyć, ale w pozytywny sposób :) Działa odpychająco na nornice i szczury. 
Wymagania są niewielkie, ale nie wolno zapominać o podlewaniu w okresach suchych i gorących.

Zresztą, zwróciłam ostatnio uwagę, że kiedy opisuję rośliny znajdujące się u nas w ogrodzie, zazwyczaj są to gatunki nie wymagające zbyt wiele, jedynie odrobinę zainteresowania. Dlatego bez przerwy powtarzam, że można mieć piękny ogród przy szczypcie chęci, czasu i kasy ;)

Mamy dwa gatunki czosnku olbrzymiego. Różnią się odcieniem fioletu, a także kształtem kwiatów.