środa, 30 lipca 2014

4. Nasz mały kawałek tajemniczego ogrodu.


Jest takie miejsce w moim ogrodzie, które z małą pomocą i odrobiną zadbania o nie, dodaje aury tajemniczości i charakteru wśród całej reszty starannie zaplanowanej.


Tunel został wybudowany jeszcze w czasach, kiedy w tym domu mieszkali Niemcy, a budynek stanowił funkcję młynu. Nawet zachowały się jego elementy z datą renowacji z 1888 roku. Czyli jednym słowem - mieszkamy w zabytku! :)



W dzieciństwie do jednej z moich ulubionych książek  należał 'Tajemniczy ogród' F.Burnett. Prawdopodobnie już wtedy rodziła się we mnie miłość do kwiatów. Czytając niezwykłe opisy marzyłam, by mieć cząstkę tej wspaniałej dzikości. I udało się. Chłód idący od wody, zjawiskowa zieleń i pojawiające się sezonowo żaby, kaczki oraz bociany tworzą właściwy klimat.

Posadzone rośliny nie mają zbyt wysokich wymagań siedliskowych. Znajdują się tam m.in. dąbrówka rozłogowa, kosaciec bródkowy, pióropusznik strusi, rozchodnik wielki, jaśminowiec wonny, wierzba mandżurska, wiciokrzew Heckrotta, naparstnica purpurowa.

Mimo wszystko trzeba te rośliny i tak pielęgnować i pamiętać m.in. o przycinaniu.

O każdej porze roku każdy tam znajdzie coś dla siebie :)


A Wy macie w swoich ogrodach takie miejsca? 

sobota, 26 lipca 2014

3. Komary? No problem.

Komary w ogrodzie, ale nie tylko w nim, są dość powszechnym problemem. Chyba każdy na sam dźwięk reaguje w podobny sposób.

Jednak można temu zaradzić, a przynajmniej choć trochę ograniczyć towarzystwo komarów np. podczas wieczornego grillowania w ogrodzie.

Istnieje pewna grupa roślin, która je skutecznie odstrasza. Właśnie dlatego warto takie rośliny posadzić w miejscu, w którym wypoczywamy, przy ławkach, werandach, stołach, a nawet na parapetach okiennych.

1. Nagietek
Nie tylko odstrasza komary, ale jest także rośliną leczniczą. Preferuje gleby przepuszczalne i słoneczne miejsca. Jednak należy pamiętać o jednej rzeczy! Jest to roślina jednoroczna i trzeba ją wysiewać co roku w okresie od kwietnia do maja bezpośrednio do gruntu. Polecam wysiew wykonywać w niewielkich odstępach czasowych, aby nagietek cieszył oko przez całe lato i skutecznie chronił przed komarami w czasie relaksu w ogrodzie.



2. Lawenda
Przede wszystkim ma niesamowity zapach, który po prostu uwielbiam! Jest rośliną wydzielającą eteryczne olejki, które działają odpychająco na komary. Można także z jej kwiatów przygotować leczniczy napar. Stanowisko jakie jest wymagane dla tej rośliny musi posiadać piaszczyste i luźne gleby, w pełnym słońcu i osłonięte od wiatru. Istnieje pewna zasada, o której należy pamiętać. Chodzi o przecinanie tuż po przekwitnięciu, żeby co roku krzewinka  miała wiele kwiatów.


3. Kocimiętka
Ach kocimiętka :) Jest to najukochańsza roślina moich kotów. Ma bardzo intensywny zapach, który nie tylko odstręcza komary, ale przy okazji bardzo pobudza moje sierściuchy. Przyciąga też piękne motyle i bąki. Wymaga stanowiska nasłonecznionego, suchego i skalisto - stepowego. Idealnie nadaje się na obwódki i ogródki skalne.


a oto dowód działania kocimiętki :p

4. Komarzyca
Oczywiście jest to kolejna roślina przeciwko komarom. Z racji, że jej pędy osiągają nawet do 2 metrów długości, najbardziej nadaje się do pojemników. W letnie i upalne dni wymaga bardzo dużego nawodnienia. Komarzyca występuje w około 200 gatunkach, które różnią się kształtem listków lub ich barwą.



Są to chyba jedne z najpopularniejszych roślin odstraszających komary. Przy okazji też pięknie prezentują się w kompozycjach z innymi kwiatami. 

A może są jeszcze jakieś rośliny, które polecacie, a ja o nich nie wspomniałam?

wtorek, 22 lipca 2014

2. Ostróżka

Ostróżka jest kolejnym kwiatem, który zajmuje najważniejsze i honorowe miejsce w moim ogrodzie.

Budowa kwiatu jest przepiękna, a kolor niebieski z fioletem na obrzeżach płatków mieniący się w słońcu, przyciąga nie tylko spojrzenia ludzi, ale także uwagę wszystkich możliwych owadów.


Kupiłam ją niedawno i od razu wiedziałam, jakie miejsce zajmie. Ostróżka kocha słońce, więc trzeba pamiętać, by sadzić ją w dobrze oświetlonym miejscu. Podczas sadzenia użyłam nawozu NPK o zawartości około 10% każdego składnika. Nie zapomniałam na końcu posypać także środkiem przeciwko ślimakom, ponieważ bez tego moje kwiaty mogłyby nie przetrwać :p



Ostróżka nie potrzebuje towarzystwa. Posadzona sama lub w małych grupach prezentuje się niesamowicie. Stosowana jest także w rabatach i jako kwiaty cięte.


sobota, 19 lipca 2014

1. Jeżówka

Dlaczego jeżówka na początek?





Jest prostym i skromnym kwiatem, ale dodaje wesołości w ogrodzie swymi barwami i kształtnymi płatkami.

Główne informacje na temat jeżówki jakie się powinno posiadać to stanowisko. Idealne jest miejsce dostatecznie wilgotne, słoneczne i nieosłonięte.




Wilgotna wiosna i brak zimy może spowodować, że w naszym ogrodzie pojawią się niemile widziani goście - ślimaki. Dlatego na wiosnę, kiedy pojawia się problem, trzeba zastosować środek przeciwko ślimakom. Osobiście korzystam z "Bros snacol", który jeszcze nigdy mnie zawiódł. Zwalcza wszystkie gatunki ślimaków i jest odporny na deszcz.

Ciekawostką jest również, że jeżówka może być środkiem zapobiegającym przeziębieniu. Robi się nalewkę z kwiatów, która skutecznie zwalcza ból gardła i elegancko rozgrzewa.

Jako kwiaty cięte niesamowicie nadają się do bukietów, a  po ususzeniu nawet do suchych bukietów. Są bardzo trwałymi kwiatami o twardych łodygach.

Kwitną od lipca do września.

Aktualnie w moim ogrodzie znajduje się pięć odmian jeżówki, ale myślę, że z czasem pojawi się ich jeszcze kilka.